Salamura Zeytin Nasıl Yapılır ?

SALAMURA YEŞİL ZEYTİN NASIL YAPILIR ? 

Zeytinleri kırıp bidona doldurun. 1 kilo zeytin için 200 gram sofralık tuzu yeteri kadar suda eritilip bidona doldurun . 1 hafta tuzlu suda bekletilip acı tuzlu suyu boşaltın ve  tekrar tuzlu su yapıp bidona doldurun.(İkinci tuzlu su bidondaki zeytin bitene kadar içinde kalacak) 15 – 20 günde tatlanan zeytini, sofrada kullanmak istediğiniz miktarda bidondan alın.  Yiyeceğiniz kadarını akşamdan tatlı suda bekletin.                                                                                                                                

Ek bilgiler : 5 litrelik pet 3–3,5 kilo arası zeytin, 1,5–2 litre arası tuzlu su alır. 10 litrelik pet 6–7 kilo arası zeytin, 3–4 litre arası tuzlu su alır. 


SİYAH KIVIRCIK ZEYTİN NASIL YAPILIR ?

Zeytin yıkayın. 1 kilo zeytin için 100 gram iri tuzla (kaya tuzu) siyah zeytini biraz tuz, biraz zeytin olacak şekilde karıştırılarak bidona koyun. Bidonun ağzı sıkıca kapatın. 3- 5 gün terlemesi için bekletin. Terlediği zaman bidon yatırın ve yuvarlayın, çalkalamayın! Sabah ve akşam  3 - 5 tur atacak kadar yuvarlamanız yeterli olacaktır. 10 günde bir biriken acı suyu dökün. Acı suyu dökerken iri tuzların dökülmediğinden emin olun. 30 - 40 gün sonunda tatlanan zeytini tekrar yıkayın ve güneşte ıslaklık kalmıyacak şekilde kurutunuz. İsteğe göre ayçiçek veya mısır özü yağı ilave ediniz.                   
  
Hatırlatma : Zeytinlere limon, pul biber, kekik ve zeytinyağı da ilave edebilirsiniz. Afiyet olsun.